Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Nebojte se architekta > 9. díl: "Projektová dokumentace"

9. díl: "Projektová dokumentace"Datum konání:
9.3.2020

Nechci se vracet k detailům architektonické studie, proto jen poznamenám, že studie tvoří nezbytný podklad pro zpracování projektu. Projektová dokumentace stavby (projekt) je soubor mnoha výkresů a technických textů, které dohromady vytváří návod na realizaci stavby, kterou architektonická studie vytvořila. Vždy se ale jedná o dokument odborného charakteru, kterému mají rozumět odborníci, tedy stavební úřady a stavební firmy.

 

Podle míry detailnosti projektu rozlišujeme tyto typy projektů :

 

1) povolení stavby (DSP)

2) provedení stavby (DPS)

 

Jak název napovídá, ten první slouží k obstarání stavebního povolení, ten druhý slouží jako návod pro stavební firmu na zhotovení vaší stavby.

 

Projektová dokumentace pro povolení stavby (DSP)

Stavební úřad nepotřebuje zdaleka tolik detailních informací ke konstrukci stavby (jen základní informace), ale potřebuje mnoho informací ohledně splnění legislativních požadavků a požadavků norem. Tedy poměrně dost textu.

 

Projektová dokumentace pro provedení stavby (DPS)

Stavební firma naopak potřebuje propracované plány a specifikace veškerých prvků stavby. Jednak proto, aby byla schopna vám v rámci výběrového řízení stavbu správně nacenit a jednak proto, aby byla schopna následně stavbu správně postavit.

 

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že projekty se liší zejména propracovaností, tím pochopitelně i cenou. Projekt pro stavební firmu musí být jednoznačný a detailní, projekt pro stavební úřad smí být obecný a méně podrobný.

 

Na závěr si pojďme říci, kdo vlastně projektovou dokumentaci zpracuje. Našim klientům, kterým jsme stavbu navrhli, ji také naprojektujeme. Máme totiž v praxi ověřeno, že chceme-li klientovi garantovat výsledek celého procesu, nemůžeme projekční fázi stavby nechat na někom dalším. Ani by nám to vůči klientovi nepřišlo fér.


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.