Česky Deutsch

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Nebojte se architekta > 10. díl: Výpis materiálu a prací

10. díl: Výpis materiálu a pracíDatum konání:
10.3.2020

V minulém díle jsme si vysvětlili základní rozdíl mezi jednotlivými druhy projektových dokumentací. V tomto díle vysvětlím, proč se nespokojit pouze s dokumentací pro stavební povolení, ale nechat si ji od architekta dopracovat do podrobnosti pro provedení stavby.

Tento projekt (kromě toho, že je přesnější a zcela jednoznačný),  totiž obsahuje výkaz materiálu a prací, tzv. výkaz výměr. Jedná se o tabulku obsahující soupis všech materiálů, prvků a prací s uvedením jejich množství.

Výkaz výměr nelze zpracovat z projektu pro stavební povolení, protože ten obsahuje ještě spoustu nedořešených detailů. Tyto detaily sice stavební úřad nezajímají, ale pro stavební firmu mohou mít zásadní vliv ve smyslu ceny.

Výkaz materiálu a prací slouží ke dvěma věcem. Nejprve vám tuto tabulku vyplňují jednotlivé stavební firmy, když dělají cenovou nabídku na vaši stavbu. Pak pomocí této tabulky můžete kontrolovat, jestli stavební firma odvádí dohodnutou práci a dodává materiál v odpovídajícím množství. Zejména pak také to, že účtuje ceny, které byly dohodnuty .

Ať už se rozhodnete hlídat si stavbu vašeho domu sami, nebo to svěřit do rukou odborníka, vždy chtějte mít zpracovány výkaz materiálu a prací, protože to je jediný nástroj, jak udržet dodavatele stavby na uzdě.

Když jsem zmínil odborníka, kterému svěřit hlídání stavby, kde ho vzít? My pro naše klienty tuto službu nabízíme. Pro stavby, které navrhneme a vyprojektujeme, následně také najdeme dodavatele a realizaci ohlídáme.


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.